LILLY

OZNACZA POPRAWĘ JAKOŚCI ŻYCIA

Eli Lilly and Company – bazująca na badaniach naukowych firma o ogólnoświatowym zasięgu – prowadzi działalność od niemal 140 lat. Firma została założona w maju 1876 roku przez pułkownika Eli Lilly w  Indianapolis, środkowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Indiana. Pułkownik Lilly – 38-letni farmaceuta i weteran wojny secesyjnej – czuł frustrację z powodu niskiej jakości oraz, niejednokrotnie, braku skuteczności ówczesnych produktów leczniczych. W rezultacie złożył obietnice sobie i społeczeństwu:

  • Założy firmę wytwarzającą produkty farmaceutyczne o najwyższej jakości.
  • Jego firma będzie opracowywać wyłącznie leki wydawane z przepisu lekarzy, a nie sprzedawane przez obwoźnych handlarzy.
  • Leki wytwarzane przez firmę Lilly będą oparte na największych ówczesnych osiągnięciach nauki.

Pomimo, iż firma prosperowała znakomicie, pułkownik Lilly nie był zadowolony z tradycyjnych metod sprawdzania jakości swoich produktów. W 1886 roku zatrudnił on młodego chemika w charakterze pełnoetatowego naukowca, który, stosując i udoskonalając najnowsze techniki, zajmował się oceną jakości. Obaj panowie zapoczątkowali tradycję firmy Lilly:  koncentrowanie się przede wszystkim na jakości istniejących produktów, a następnie na odkrywaniu i opracowywaniu nowych, lepszych leków.

Nazwa „Lilly” to obietnica. Czerwony napis, który jest zmienioną wersją podpisu założyciela firmy, jest świadectwem naszej chlubnej przeszłości i oznaką ekscytującej przyszłości.

Nasza obietnica jest prosta: firma Lilly łączy opiekę z odkryciami w celu poprawy jakości życia ludzi na całym świecie. 

Kalendarium

Poniższe kalendarium przedstawia wybrane daty udostępnienia określonych leków po raz pierwszy, często w Stanach Zjednoczonych, dlatego mogą różnić się od terminów udostępnienia produktów w innych krajach.

1876:  Powstanie firmy Eli Lilly w Indianapolis, USA.

1922:  Naukowcy firmy Lilly współpracują z naukowcami z kanadyjskiego Uniwersytetu w Toronto w celu opracowania procesu masowej produkcji insuliny.

1923:  Pierwsze przełomowe dla pacjentów wydarzenie w historii firmy Lilly: wprowadzenie produktu Iletin – pierwszego dostępnego na rynku światowym preparatu insuliny przeznaczonego do leczenia cukrzycy – wówczas, śmiertelnej choroby bez możliwości zastosowania skutecznej terapii.

1943:  Lilly znajduje się wśród pionierskich firm opracowujących metodę masowej produkcji penicyliny – pierwszego antybiotyku na świecie – zapoczątkowując w ten sposób nieustające działania na polu zwalczania chorób zakaźnych.

1979:  Pojawia się produkt Declor® (antybiotyk z klasy cefalosporyn przeznaczony do leczenia zakażeń), który ostatecznie staje się najczęściej sprzedawanym na świecie antybiotykiem w postaci doustnej.

1982:  Lilly wprowadza produkt Humulin® – pierwszy preparat insuliny ludzkiej uzyskany przy użyciu technologii rekombinacji DNA. Preparat insuliny ludzkiej jest taki sam, jak insulina wytwarzana w organizmie człowieka, lecz uzyskuje się go metodą laboratoryjną. Przed opracowaniem preparatu insuliny ludzkiej stosowano preparaty pochodzenia zwierzęcego. Od okresu lat dwudziestych XX wieku produkt Humulin stanowił największy przełom w leczeniu cukrzycy.

1987:  Lilly wprowadza na rynek produkt Prozac® – pierwszy lek z nowej klasy produktów zwanych wybiórczymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI – selective serotonin reuptake inhibitor) – stosowany w leczeniu klinicznej postaci depresji.

1996:  Lilly wprowadza produkt Zyprexa® stosowany w leczeniu schizofrenii oraz produkt Gemzar® stosowany w leczeniu raka trzustki oraz raka niedrobnokomórkowego płuca.

2002:  Lilly wprowadza produkt Cialis® stosowany w leczeniu zaburzeń erekcji u mężczyzn.

2004:  Lilly wprowadza na rynek produkt Strattera® – nowy lek przeznaczony do terapii ADHD (nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi).

2005:  Lilly wprowadza na rynek produkt Cymbalta® stosowany w leczeniu depresji.

2009:  Wprowadzenie na rynek produktu Efient® – leku stosowanego w celu zmniejszenia liczby zdarzeń sercowo-naczyniowych (w tym zakrzepicy w stencie) u pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym poddanych zabiegowi udrożnienia tętnicy znanemu jako przezskórna interwencja wieńcowa (percutaneous coronary intervention, PCI).

2013:  Uroczyste obchody 25-lecia badań naukowych nad otępieniem prowadzonych przez firmę Lilly oraz ponowne zapewnienie o zaangażowaniu firmy w działania zmierzające do opracowania profilaktyki otępienia związanego z chorobą Alzheimera do roku 2025.